Başa Dön

İPEK YORGAN NEDİR?

İPEK YORGAN İÇİNDE %100 ORANINDA, İPEK KOZASINDAN ELDE EDİLEN SAF İPEK KULLANILAN YORGANDIR.
 

İPEK YORGAN ‘IN DİĞER YORGANLARDAN NE FARKI VARDIR?

-%100 İPEK DOLGU
-HAFİF VE RAHAT
- DÖRT MEVSİM KONFORLU UYKU
 
 

İPEK YORGANDA İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI KİMYASAL MADDE VARMIDIR?

İPEĞİN YAPISINDA  BULUNAN, DOĞAL BİR PROTEİN OLAN SERİSİN MADDESİ NEDENİYLE , MİTE , TOZ, KÜF VE EV TOZU AKARLARIN İPEĞİN İÇİNDE BARINMASI ZORDUR. DOLAYISIYLA KAZ TÜYÜ,YÜNLÜ , PAMUKLU VE SUNİ ELYAFLI YORGANLARIN EN İYİ ALTERNATİFİ  İPEK YORGANLARDIR.BU ÖZELLİĞİ NEDENİYLE İPEK YORGANLAR HASSAS BÜNYEYE SAHİP KİŞİLERE(ASTIM ,BRONŞİT VB.) TAVSİYE EDİLİR.
 
İYİ BİR İPEK YORGANDA,  YAPIMINDA İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI MADDE KULLANILMADIĞINI GÖSTEREN OEKO TEX STANDART 100 SERTİFİKASI BULUNMALIDIR.
 

İPEK YORGAN KIŞIN SICAK YAZIN SERİN TUTAR MI?

İPEK YORGANIN İÇ DOLGUSU ÜSTÜSTE KONULMUŞ İPEK KATMANLARINDAN OLUŞUR, BUNLARIN ARASINDA OLUŞAN HAVA BOŞLUKLARI İPEK YORGAN’IN SICAK TUTMASINI  SAĞLAR, AYNI ZAMAN DA HAVA GEÇİRGENLİĞİ DE SAĞLAYAN  BU YAPI TERLEMEYİ DE EN AZ SEVİYEDE TUTAR, BİR TERMOSTAT GİBİ ÇALIŞARAK İDEAL ISIDA  KONFORLU BİR ŞEKİLDE UYUMANIZI SAĞLAR.
 

İPEK YORGAN’IN  KILIFI NASIL OLMALIDIR?

İPEK YORGANIN KILIFI PAMUKLU, BAMBU YA DA İPEK KUMAŞTAN OLABİLİR.FİYATI EN AVANTAJLI VE EN  YAYGIN OLARAK KULLANILAN PAMUKLU KILIFTIR, DAHA SONRA BAMBU KUMAŞ GELİR. EN PAHALI OLANI DA İPEK KUMAŞTAN OLAN KILIFTIR.
GENELLİKLE İPEK YORGANIN BİR TARAFINDA İÇİNDEKİ DOLGU MADDESİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ BİR AÇIKLIK YA DA  FERMUAR BULUNUR.
 

 

İPEK YORGAN İÇİNDE KULLANILAN İPEK MİKTARI NE OLMALIDIR?

BİRÇOK ÜRETİCİNİN ÜLKEMİZ İKLİM ŞARTLARI İÇİN TAVSİYESİ BÜYÜKLER  İÇİN İPEK YORGAN DA METREKAREDE 400 GR    İPEK DOLGU KULLANILMASIDIR. BU ORAN BEBEK VE ÇOCUKLAR İÇİN METREKAREDE 200 -300 GR  ARASINDADIR.
 

İPEK YORGANLARIN KULLANIM SÜRESİ NEDİR?

İPEK SON DERECE YUMUŞAK OLMASINA RAĞMEN ÇOK SAĞLAM VE DAYANIKLI BİR DOLGU MADDESİDİR, İPEK LİFLERİ HAYVANSAL LİFLER İÇERİSİNDE EN DAYANIKLI , EN SAĞLAM LİFTİR.BU YÜZDEN KALİTELİ BİR İPEK YORGAN ORTALAMA 15 - 20 YIL SÜRESİNCE KULLANILABİLİR.
 

İPEK YORGAN YIKANIR MI?

GENELLİKLE İPEK YORGANLARIN   NE ELDE NE DE MAKİNADA YIKANMASI ÖNERİLMEZ, ÇÜNKÜ İPEK YORGAN YIKANDIKÇA SERİSİN MADDESİ İPEK LİFLERİ ÜZERİNDEN ATILIR. DOLAYISIYLA, MİTE , TOZ, KÜF VE EV TOZU AKARLARIN YAŞAMASINA İZİN VERMEME ÖZELLİĞİ ZAYIFLAR, AYRICA YIKANDIKÇA İPEK LİFLERİ SERTLEŞİR.YORGANIN YUMUŞAKLIĞI ZAMANLA KAYBOLABİLİR. BU NEDENLE  İPEK YORGANLAR MUTLAKA  NEVRESİM İLE KULLANILMALI YILDA BİRKAÇ KEZ GÖLGEDE,NEVRESİMDEN ÇIKARILARAK, HAVALANDIRILMALIDIR. MECBURİ DURUMLARDA SADECE LEKELİ BÖLGE ISLAK BEZLE ÜSTTEN SİLİNMELİDİR, YA DA İPEK KURU TEMİZLEMESİNDEN ANLAYAN  KURU TEMİZLEME ÖNERİLİR.
 

İPEK YORGAN ÖLÇÜLERİ NEDİR ?

İPEK YORGAN ALIRKEN ÖLÇÜLERİ, İÇİNE KONULACAĞI NEVRESİM ÖLÇÜLERİNE UYGUN MU KONTROL EDİLMELİDİR. STANDARTLARA UYMAYAN İPEK YORGANLARA NEVRESİM BULUNAMAYABİLİR. BU NEDENLE AŞAĞIDAKİ  ÖLÇÜLERDE İPEK YORGAN SEÇİLDİĞİ  TAKTİRDE UYGUN NEVRESİMLER RAHATLIKLA BULUNABİLİR.
BEBEK YORGANI           :    95 cm  x 145 cm
ÇOCUK YORGANI          :  120 cm x 180 cm
TEK KİŞİLİK YORGAN    :  155 cm x 215 cm
ÇİFT KİŞİLİK YORGAN   :  195 cm x 215 cm
BATTAL BOY YORGAN   :  215 cm x 235 cm